На Велики четвъртък за първи път в Русе ще прозвучи заупокойната литургия или панихида, каквато всъщност е РЕКВИЕМ ОТ ГАБРИЕЛ ФОРЕ. Басовата партия в проникновената духовна творба ще изпълни директорът на Русенска опера Пламен Бейков. Ето какво споделя той в навечерието на Пасхалния концерт:
Русенска опера представи на публиката в последните няколко години забележителните Реквиеми на Моцарт, Верди и Дворжак. Предстои Ви да изпълните басовата партия в РЕКВИЕМ на Форе, който ще бъде представен за първи път в Русе. Пял ли сте това произведение преди?
Изпълнявал съм Реквиема на Габриел Форе още в най-ранната си младост като част от хоровия ансамбъл, а по-късно – и като солист. Произведението винаги ме е очаровало с уникалната си съвкупност от усещането за светлата вяра в милостта на Спасителя и откровението за чистосърдечното покаяние.
Във вашата лична класация, коя от тези проникновени духовни творби заема водещото място?
Ако трябва да избера кой от четирите Реквиема (Моцарт, Верди, Дворжак и Форе) да поставя на първо място в някаква моя класация, то аз не мога да направя това. Моцартовият реквием като художествена творба, носеща в себе си повеите на Просвещеинието, представя края на човешкото битие като естествен завършек на мисията да изпълниш земните си дни – божествена и природна съдба, за чието изпълнение носиш отговорност. Романтичният Реквием на Верди рисува стъписаната душа на новопредставения пред адовите мъки на Божия гняв как изтръпнала моли за спасение. Реквиемът на Дворжак, а още повече и реквиемът на Форе, носят вярата в добрия отговор на покаянието, който е обвит в светлината на Божията сила. За мен всяко едно от тези произведения е като част от един цялостен и неразделен музикален монумент на надеждата за спасение на душата след телесната смърт.
Реквиемът на Форе има мек и утешителен характер, различаващ се от традиционните Реквиеми, които акцентират върху теми като гняв и страх. Форе умишлено изключва традиционната част Dies Irae, която описва Страшния съд. Как приемате Вие акцента върху надеждата и покоя за сметка на страха от Бог?
От Бога ние трябва да имаме респект – като деца пред своя баща. Думата „страх“ тук намирам за неуместна, защото страх има там, където се появява усещането, че сме сторили нещо нередно, за което имаме вина. А усещането за вина без спасителното покаяние и чистосърдечната молитва за прошка, води до безпросветен страх. Нужно ни е упование в Бог, тогава страховете изчезват.
Именно на Велики четвъртък, в деня на Тайната вечеря с учениците му от последните дни на Исус Христос, ще прозвучи заупокойната литургия или панихида, каквато всъщност е Реквиемът. Какви са посланията, които носи това сакрално произведение според Вас?
Да се избере четвъртък от Страстната сдедмица за изпълнение на едно покайно произведение на музикалното изкуство е една утвърждаваща се традиция от живота на Русенската опера. В петък предстои Опелото Христово и нашата предшестваща програма идва да покаже само едно – Иисус, Синът Божи е и Син човешки.
Интервю на Диана Димитрова
Билети на каса Опера и ТУК.