Държавна опера-Русе посреща изключителния цигулар Марио Хосен

Държавна опера-Русе посреща изключителния цигулар Марио Хосен

Заради завидната и неподражаема виртуозност, в целия музикален свят често сравняват Марио Хосен с Паганини. Той живее и преподава и в Австрия, и в България, затова също като своя гениален предшественик, чиято музика изпълнява и интерпретира съвършено, пътува непрестанно, за да изтръгва безкраен възторг от сърцата на публиката и да предава своя талант на младите цигулари. Русе отдавна не е слушал омайващия глас на неговата цигулка и сега той пристига от Австрия специално за участието си в програмата на Русенската опера. Марио Хосен свири на цигулка G.B. Guadagnini от 1749 година, предоставена му от Австрийската национална банка.

Маестро Хосен, русенската публика вече ви очаква с огромно нетърпение, а Вие с какво настроение пристигате за концерта си в Русе?

Русе заема специално място в сърцето ми. Дебютирах тук с Русенската филхармония още през 1992 г., изпълнявайки Първия концерт на Паганини под диригентството на маестро Борислав Иванов. Връщането ми в този град винаги е като свързване с един важен етап от моята артистична кариера. Пристигам с дълбоко вълнение, чувство на носталгия и огромно очакване да съпреживея музиката си с публиката. Енергията на града и неговата богата културна история ме вдъхновяват да споделя част от себе си на сцената.

А защо избрахте да изпълните тук именно тези два концерта за цигулка?

Всяка програма, която избирам, има дълбока художествена и историческа концепция. Тези концерти за цигулка са не само шедьоври на репертоара, но и дълбоко свързани с моята страст към исторически информираното изпълнение. Моите изследвания върху оригиналните източници, особено тези на Паганини, ми дадоха уникална перспектива за начина, по който тези произведения са били замислени. Вярвам, че тези творби предлагат дълбоко емоционално и виртуозно пътешествие както за изпълнителя, така и за публиката, и съм щастлив да споделя тяхното великолепие в този концерт.

Разделяте живота си между Австрия и България. Как ви кара да се чувствате това?

България е моята родина – мястото, където за първи път открих музиката и получих ранното си художествено образование. Австрия, от своя страна, е център на моите професионални и академични търсения, оказвайки дълбоко влияние върху изпълнителската и изследователската ми дейност. Връзката между тези две страни е дълбоко вкоренена в историята на класическата музика. Работата ми ми позволява да изграждам мост между тези богати традиции, съчетавайки австрийската традиция и историческия анализ със страстта и душевността на българската музикална школа. Русе исторически също заема специално място в този културен диалог – градът има силна културна връзка със столицата на Дунава, Виена.

Да, така е, не случайно нашият Русе се слави като Малката Виена.
Вече сте работили с маестра Вилиана Вълчева. Какво Ви вдъхновява в съвместното Ви творчество?

Вилиана Вълчева е изключителен професионалист, диригент и прекрасен колега. За мен беше чест и удоволствие да я поканя за откриването на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“ през 2023 г., където тя ръководи съвместния проект на Камерата Орфика НБУ и Софийска филхармония. Концертът заслужено получи номинация за наградата „Кристална лира“. Възхищавам се на нейната всеотдайност, музикална визия и умението ѝ да вдъхновява както оркестъра, така и публиката.

Интервю: Диана Димитрова

Държавна опера-Русе представя СИМФОНИЧЕН КОНЦЕРТ С МАРИО ХОСЕН на 07.03 от 19:00ч. в зала „ФИЛХАРМОНИЯ“.

Билети на каса „Опера“ и ТУК.

Още​ новини

Търсене

Търсене