По случай националния празник на България Трети март, посолството на Република България в Черна гора, с активното участие на посланик Стефан Димитров, отправи покана към Държавна опера – Русе за съвместно осигуряване представянето на балета „Козият рог“, композитор Красимир Кюркчийски, по едноименния разказ на Николай Хайтов и постановката на хореографа проф. Петър Луканов. Гостуването на балетната трупа бе осъществено с любезното съдействие и финансовата подкрепа на общините Цетине, Бар и Подгорица.
На 3 март балетът „Козият рог“ от репертоара на Държавна опера-Русе бе представен в Кралския народен театър на Черна гора – Зетски дом, в старопрестолната столица Цетине. Изпълнени бяха химните на Република България и Черна гора. Събитието беше уважено от специално поздравително писмо от президента на Черна гора Яков Милатович, с което държавният глава от името на гражданите на Черна гора и от свое име отправи поздрав по повод националния празник на България. Само пет дни по-късно, на 10 март, започна и официалното двудневно посещение в България на президента на Черна гора г-н Милатович.
В културната делегация, ръководена от директора на Държавна опера – Русе Пламен Бейков, участва и семейството на покойния проф. Петър Луканов, създател на постановката – съпругата му проф. Лиляна Драгулева, и дъщеря му асистент-хореографът Мария Луканова.
На 23 октомври 2022 г. на сцената на Русенската опера бе премиерата на последната редакция на „Козият рог“ на проф. Луканов. На същата сцена, през 1955 г., започва професионалният път на младия балетист и тук, той представи своя последен спектакъл в дългия си творчески живот.
Предизвикателство за автора на хореографията е интернационалния състав на русенската балетна трупа – италианци, бразилци, балетисти с различна чувственост към музикалната драматургия. Изпълнителят на главната роля – Кара Иван е японецът Масаки Такада, който, според думите на проф. Луканов, я изпълнява като „абсолютен българин“. Участват – Ирена Барбукова в ролята на Елина, Станислава Караджова-Пенчева – Мария, Джузепе Сорентино – Лазар, Сора Тсузуки – Мемиш ага, Деан Добрев – Дели Мустафа, Тиато Виктор Сантана – Хюсни, сценография и костюми – Габриела Кърджилова. Провокация за ръководителя на русенския балет и инициатор на спектакъла „Козият рог“ Весела Василева е да предложи интернационалната трупа, която е играла предимно в класически спектакли, да почувства духа на българската музика и българския танц.
Представлението на 3 март, на което присъства целия дипломатически корпус в Черна гора, завърши с викове „Браво!“. Публиката, изключително интернационална, изказа възторга си от спектакъла и дълго аплодира балетните артисти. В антракта и след финала, директорът на Оперния театър – Пламен Бейков, получи многобройни комплименти: „Уникални артисти!“, „Възхитителна балетна трупа!“. Артистите танцуваха всеотдайно, превъплъщенията в образите трогват до сълзи – и всичко това, благодарение на високия професионализъм на балетната трупа на Държавна опера-Русе. На събитието, организирано от посолството, присъстваха над 150 гости. Сред тях бяха министърът на културата Тамара Вуйович, народни представители от Скупщината, генерал Зоран Лазаревич – главнокомандващ Армията на Черна гора, принц Никола Петрович Ньегош, правнук на черногорския крал Никола І Петрович Ньегош, висши представители на черногорските институции в това число двама генерални директори от МВнР и директорът на Дипломатическия протокол. Присъстваха също акредитираните в Черна гора посланици и други представители на дипломатическия корпус, международните организации, както и представители на бизнес средите, културни дейци и пребиваващи в Черна гора български граждани.
На 4 март, в столицата Подгорица, на сцената на Народния театър на Черна гора бе вторият спектакъл на „Козият рог“. Капацитетът на театралния салон, предназначен за над 300 човека публика, беше изцяло запълнен. Публиката беше съставена от културния елит на столицата Подгорица, присъстваха и представители на изпълнителната власт, сред които министърът на финансите на Черна гора, балетни, театрални и музикални дейци, местни и български граждани. Гастролът в Подгорица бе възможен благодарение на любезното съдействие от Секретариата по културата към общината и Туристическата организация на Черна гора.
„И двата спектакъла преминаха на изключително високо професионално ниво. За безупречното изпълнение не попречиха нито малките размери на историческата сцена в Цетине, нито особеностите на сцената на Националния театър в Подгорица, която се различава в голяма степен от сцената в Русе“ – сподели директорът на Държавна опера – Русе Пламен Бейков.
Проф. Драгулева определи „посещението ни в Черна гора беше като един хубав сън с изключителното представяне на балета и възторга на черногорската публика. Много от зрителите казваха, че това не е само балет, а човешка драма, което е и мотото на спектакъла – насилието ражда насилие! Разказът на Николай Хайтов е пресъздаден с изключителна актьорска инвенция. Удивително е това, че тези първи артисти изпълнители на главните роли израстват с всеки следващ спектакъл. Изказвам огромна благодарност на Снежана Томанович, секретар по културата на Подгорица и нейният екип, които осигуриха пребиваването на трупата в столицата.“
Години след гастролите на Софийската опера в Германия и Гърция с балета „Козият рог“, спектакълът отново се завърна на международна сцена. Съдействие за гастрола оказва първата студентка от Черна гора, завършила успешно магистратура „Балетна педагогика“ в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив Мария Болевич.
„Мислех, че ролята на Мария в „Козият рог“ не е за мен. Влюбена съм в класическия балет и все още съм. Но бях завладяна от невероятната хореография на проф. Луканов и прекрасната музика на Красимир Кюркчийски. Изненадана бях как чрез музика и танц може да се изрази толкова сложна и толкова трагична съдба. Не ми беше трудно да изразя този образ. Мария ми е много близка. Откривам много от нейните качества в себе си. Чувствам се късметлийка, че имах възможност да работя с проф. Луканов и неговото семейство. Благодарение на тях аз бях и съм Мария!“
„Това произведение е много значимо, защото е свързано с българската история и традиция. Музиката е такава, че понякога наистина ме натъжава, а после ме докарва до състояние на неописуемо щастие. „Козият рог“ е много популярен в България, защото както в музиката, така и в танца, има много елементи от националния фолклор.“
„В началото ми беше трудно да разбера музиката, която е пълна с промени в настроението. Надявам се, че и вие, публиката сте го усетили, защото тя описва любовта, страстта, но и болката и смъртта. Най-важното е да се идентифицирате с героя, който играете, защото винаги можете да изпълните пирует или адажио, но ако не разбирате същността на героя, който играете, не можете да предадете емоцията на публиката“.
„Ролята на Кара Иван е много близка до мен, защото и аз имам дъщеря. Моят герой се грижи за малката Мария, помага ѝ, но в същото време ситуацията е различна, действието се развива в друга епоха, преди двеста години. Трудно ми е да изразя емоцията, която преживявам по време на танца.“
„Непоносимата за едно човешко сърце болка на неговия герой, Масаки пресъздава със спонтанна неподправена емоция – допълва разказа на колегата си Детелина Кремакова. Под музикално-драматичното въздействие на музиката той пластично извайва образа на Кара Иван и завладява публиката с умението да разказва чрез танца. Залата следи със затаен дъх въздействащото изпълнение на Масаки, а на трагичния финал ние от балетната трупа, които многократно сме репетирали „Козият рог“ и добре познаваме сюжета на едноименния разказ на писателя Николай Хайтов, проронваме сълза забравили за миг, че сме на сцената!“
Текст: Веселина Антонова