Посрещаме пролетта със Симфоничен концерт с МАРИО ХОСЕН – цигулка на 7.03 от 19:00ч. в зала „Филхармония“! Заради завидната и неподражаема виртуозност, в целия музикален свят често сравняват Хосен с Паганини. Той живее и преподава и в Австрия, и в България, затова също като своя гениален предшественик, чиято музика изпълнява и интерпретира съвършено, пътува непрестанно, за да изтръгва безконечен възторг от сърцата на публиката и да предава своя талант на младите цигулари. Русе отдавна не е слушал омайващия глас на неговата цигулка и сега той пристига от Австрия специално за участието си в програмата на Русенската опера. Виртуозният Марио Хосен ще излезе на сцената заедно с Оркестъра на Държавна опера-Русе в една необичайна и изключително трудна, но и безпределно красива романтична програма – характерна за неговия творчески образ. Този концерт, поставен в програмата на русенския оперен театър в навечерието на Осми март, носи специалното послание за нестихващи любов и красота към жените на Малката Виена. В програмата: Юлиус Конюс – Концерт за цигулка и оркестър оп.1; Николо Паганини – Концерт за цигулка и оркестър оп.7 – „La Campanella“
Билети на каса „Опера“ и ТУК
След гастрола в Черна гора, на 11 – ти март от 19:00ч. в Голма зала на доходно здание. Представяме българският балет „Козият рог“ – композитор – Красимир Кюркчийски, хореография – проф. Петър Луканов. Балетът „Козият рог“, с музиката, която съчетава едновременно в себе си традициите на миналото и дързостта на авангарда, с ярката модернистична хореография, с екстремната си пластика и болезнено откровен драматизъм, носи завладяваща красота.
Билети на каса „Опера“ и ТУК
В рамките на 64.МФ „МАРТЕНСКИ МУЗИКАЛНИ ДНИ“ Държавна опера-Русе представя:
ОТКРИВАНЕ НА 64.МФ „МАРТЕНСКИ МУЗИКАЛНИ ДНИ
14-ти март от 19:00ч. в Доходно здание
Одухотворен, вглъбен, сякаш взиращ се в безкрая на Вечността е концертът на Йоханес Брамс за оркестър, цигулка и виолончело. Това е последната симфонична творба, излязла изпод перото на великия композитор – творба, която ще заеме важно място в програмата на концерта, с който ще бъде открито 64-тото издание на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“. Соловите инструменти в този концерт споделят равноправие – така, както равни в своето майсторство са двамата световно признати инструменталисти – Александър Ситковецки, цигулка и Андрей Йоница, виолончело – дългоочаквани гости на Фестивала. Въпреки, че в повечето случаи в този Концерт композиторът позволява на виолончелото първо да „заговори“, а отговорът остава за цигулката и въпреки, че поради това остава усещането, че в Концерта преобладава тъмният тембър, неподражаем арбитър за равноправието на този разговор ще бъде диригентът Найден Тодоров. На централното място в концертната програма Маестрото е избрал да постави Девета симфония от Антонин Дворжак – произведение, което той брилянтно интерпретира. А радостта и удовлетворението му от това отново да застане пред респектиращия колектив на Русенската филхармония (Оркестъра на Русенската опера) ще изгреят с тържествените акорди на тази симфония, възпяла удивлението на своя автор от Новия свят на трудно достижимата Америка. Брамс е приятел и покровител на Дворжак и именно той се оказва първият редактор на първото издание на Деветата симфония. Тогава за своята творба Дворжак ще признае: „Никога не бих написал така това произведение, ако не бях видял Америка“. Чрез силата на музиката русенските музиканти и публиката, под вълшебната палка на диригента Найден Тодоров ще попаднат в сърцето на далечната Америка.
Билети на каса „Опера“ и ТУК
СВЕТОВНАТА ПРЕМИЕРА на монодрамата „АЛМА“ от Любомир Денев – една болезнена, но дълбоко откровена история за един творец с нелека съдба. Алма Малер – съпруга, майка, композитор – жена, търсеща неуморно истинското и чисто вядъхновение, ала получила тежки удари от съдбата. На 19-ти март на сцена „ОПЕРА“ от 19:00ч. Алма ще ви разкаже своята потресаваща истина.
Билети на каса „Опера“ и ТУК
***Билетите за 18-ти март са изчерпани!
ПРЕМИЕРА – „МАДАМ БЪТЕРФЛАЙ“ – опера от Джакомо Пучини
Либрето – Луиджи Илика и Джузепе Джакоза
Диригент – Вилиана Вълчева
Режисьор – Пламен Бейков
Художник – Юлиян Табаков
Едновременно тъжна и нежна е историята на малката влюбена японка – история от дните, когато в началото на миналия век Европа открива необяснимото очарование на далечния източен свят, към чиято завладяваща култура принадлежи и Япония. Така, именно в онези далечни дни се ражда и „Мадам Бътерфлай“ – шедьовърът на Джакомо Пучини.
Днес светът е „сближен“ в усещанията си за романтичното и трагичното. Новата постановка на Русенската опера ще надникне в миналото, когато тези два свята са в началото на своето динамично и необратимо сливане. За намирането на чистите, автентичните и малко познатите елементи от необятната японска култура в днешната интерпретация помагат и повечето от многобройните японски балетни артисти от трупата на Русенската опера.
Пучини открива сюжета по време на престоя си в Лондон, когато попада на представление на едноактната трагедия „Гейша“. Тя го вдъхновява за неговата шеста опера. Започва да композира през 1901 година, но често прекъсва работата си. В търсене на максимална автентичност, Пучини се консултира с известна японска актриса Сада Яко, както и със съпругата на японския посланик. Случва се така, че операта претърпява пълен крах на световната си премиера на 17 февруари 1904 година на сцената на Ла Скала в Милано. Композиторът, обаче, не изоставя творбата си и редактира някои от сцените за следващото ѝ представяне на 28 май същата година в Бреша. От тази сцена започва триумфалният път на тази толкова нежна и същевременно толкова тъжна опера на Джакомо Пучини.
Билети на каса „Опера“ и ТУК
Обещава ме ви вълнуващ март!
Не пропускайте да се абонирате за нашия бюлетин!
Следете нашите канали за интересни факти, интервюта и кадри: