В програмата на симфоничния концерт „Шуберт и Менделсон“, който ще се състои на 13 октомври, в петък, е включена увертюрата „Хебриди“ от Феликс Менделсон-Бартолди (позната още като Концертна увертюра „Фингалова пещера”). Творбата е израз на възхищението на Менделсон пред величието на Фингалова пещера на остров Стафа, част от Хебридските острови, Западна Шотландия.
Графиката, която Ви споделяме днес, е оригинално творение на самия композитор, плод на впечатленията му от въздействащата красота на природата и величествената Фингалова пещера.
Феликс Менделсон-Бартолди посещава Хебридските острови по време на голямо европейско турне, което продължава и в Шотландия. Под въздействие на силните си впечатления, Менделсон изпраща картичка на сестра си Фани, в която записва встъпителната фраза на бъдещата си творба: „За да можеш да разбереш колко силно ме впечатлиха Хебридите, ти изпращам тази мелодия, която се появи в главата ми, докато бях в самата пещера”.
Завършена на 16 декември 1830 година, увертюрата първоначално е озаглавена „Самотният остров”. Скоро след това Менделсон прави корекции, като променя и името на „Хебриди”, но успоредно с това се използва и заглавието „Фингалова пещера”, което може да се види написано върху някои от партитурите. Премиерата на творбата се състои на 14 май 1832 година в Лондон, заедно с другата му прочута увертюра „Сън в лятна нощ“.
Макар да е обозначена като увертюра, „Хебриди” е самостоятелно, напълно завършено музикално произведение. Увертюрата рисува с езика на музиката поредица от сцени с различно настроение и това я превръща в един от първите образци на симфонична поема. В нея има две основни теми – първата от тях е встъпителната, лирична тема, която Менделсон измисля още по време на престоя си в пещерата, и която изразява силното му впечатление от красотата на пещерата и усещането за самота и уединение; и Втората тема, която пък обрисува неспирното движение на морските вълни.