Държавна опера – Русе откри своя 75-ти юбилеен сезон с балета „Пожар“. Замислен като мащабен пърформанс, в него участват не само балетните артисти, но и представители на всички творчески звена на Русенската опера. В края на предходния творчески сезон той бе изпълнен, за да провокира публиката на Русе и всички институции, от които зависи възможно най-скорошното възстановяване на сцената на Русенската опера след пожара през 2020 година. Именно затова тази продукция ще бъде представена отново на сцената на Русенската опера, въпреки че тя е все още напълно непригодна и така ще бъде открит новия творчески сезон. Този път музиката на Дмитрий Шостакович от неговите симфонии и балети ще бъде изпълнена на живо от Оркестъра на Държавна опера-Русе под диригентството на Димитър Косев. Не бива да забравяме, че Шостакович е композиторът, който два пъти преди шест десетилетия триумфира именно на тази сцена. В поредното представление балетният спектакъл навлиза и в общочовешките теми – световните конфликти, липсата на емпатия, екологичните катастрофи… Публиката отново ще види какви „пожари“ горят в човешките души на тези, които живеят и творят в нашия сложен и неспокоен свят, как те са обрекли себе си на театралната сцена. Театърът – като сцена, погледнала света и живота като през страховито в откровеността си увеличително стъкло, животът – като възпроизведено театрално явление и всичко това, погълнато от истинския пожар на самоунищожението, на войната, на безумието – всичко това отново ще оживее на изстрадалата сцена на Русенската опера.
Салонът отново бе препълнен! Нашите гости бяха посрещнати и със съпътстваща изложба във фоайето на операта. Изложбата „ЖАRТА“ изобразява кадри на артистите ни непосредствено след пожара през 2020 година, от който за съжаление все още се възстановяваме. Операта все още не е пригодна, нито за оперни, нито за оперетни спектакли, а дори и балетните такива представляват истинско предизвикателство, макар и минималистични.
Благодарим на публиката за нейната съпричастност! Всички ние работим упорито театърът ни отново да отвори врати… за постоянно.
Продължаваме месеца с една обичана приказна история. На 15 септември от 19:00 часа в Доходно здание, Държавна опера – Русе ще представи операта „Турандот“ от Джакомо Пучини. Това е последната опера на Пучини, която вече повече от десетилетие се радва на голям успех в България, благодарение на завладяващата и интригуваща сценична реализация на изявената българска режисьорка Нина Найденова. Русенската публика за първи път се наслади на тази продукция през 2006 година. През следващите години спектакълът на Русенската опера гастролира в Германия, Австрия и Швейцария, и дори се представи на фестивалната сцена на Залцбург. Операта разказва необикновената приказка за мистичната и жестока китайска принцеса Турандот по най-атрактивен начин. Със силата на красивата музика, оркестровото майсторство, пищната сценография, ярките костюми, балета и впечатляващото вокално изпълнение на солистите и хористите, постановката се превръща в незабравим спектакъл.
Борис Луков ще влезе в ролята на принц Калаф, Цветелина Василева – в ролята на принцеса Турандот, Теодора Чукурска ще дебютира в ролята на Лиу, а в ролята на Тимур отново ще се превъплати Момчил Миланов. Диригент на спектакъла ще бъде Маестра Вилиана Вълчева, която ще поведе оркестъра в света на неустоимата и своенравна принцеса Турандот.
Пучини умира преди да завърши операта, а композиторът Франко Алфано е този, който написва финала. Приказката за Турандот е вдъхновявала векове наред най-добрите разказвачи, композитори и драматурзи, оставайки непрекъснато вдъхновение, преосмисляно и надграждано през столетията. За първи път тази приказка е публикувана през 1197 г. в поемата „Хафт пейкар“ на персийския поет Низами Ганджеви. В Европа приказката става известна благодарение на превода на френския ориенталист Франсоа Пети де Ла Кроа, който в своя сборник „Хиляда и един дни“ от 1710 г. нарича безименната в поемата на Низами принцеса Турандот. Името е производно от „Турандохт“ и в превод от персийски означава дъщеря на страната Туран.
Премиерата на „Турандот“ е в „Ла Скала“ в Милано, Италия, на 25 април 1926 г., година и пет месеца след смъртта на Пучини. Сопраното Роза Райса играе Турандот. Тенорите Мигел Флета и Франко Ло Джудис се редуват в ролята на принц Калаф, като Флета пее ролята на премиерата. Диригент е Артуро Тосканини. По средата на Трето действие оркестърът спира да свири. Тосканини се обръща към публиката и обявява: „Qui finisce l’opera, perché a questo punto il maestro è morto…“ („Тук операта свършва, защото в този момент маестрото почина…“). След това завесата е спусната. Вестникарски доклад от 1926 г. гласи, че Пучини приживе е помолил Тосканини да спре оперното представление по средата на Трето действие. Второто и следващите изпълнения от сезона на Ла Скала през 1926 г. включват финала на Алфано.
Операта „Турандот“ е истинска приказка, която оживява на сцената и разкрива една често забравяна истина – Любовта е по-силна от всичко!
Билети за спектакъла – на каса Опера и онлайн.
Няма да оставим месеца и без премиерен спектакъл!
На 20.09.24 в Голяма зала на Доходно здание представяме „СЕВИЛСКИЯТ БРЪСНАР“ от Джоакино Росини. „Севилският бръснар“ е една от най-обичаните и най-популярните опери, пленяваща със своята жизнерадост, заразяваща с хумора си, запомняща се със своята мелодичност и музикална изобретателност. Твърди се, че Росини написва този свой шедьовър само за 12 дни. Може би този кратък срок налага и това Росини да последва традициите, останали още от барокови времена да цитира музикални теми и за тази комична опера да използва музика и от свои предходни произведения. Но това съвсем не намалява достойнствата ѝ, а напротив – тя се превръща в неподражаем пример за комичния оперен жанр. Първоначално творбата на Росини носи заглавието „Алмавива“ – името на главния герой или „Напразна предпазливост“. Но със заглавието „Севилският бръснар“ операта се превръща в произведение, „родено“ под щастлива звезда. Това означава само едно – музиката на Джоакино Росини носи светлина. Новата премиера на Русенската опера плува с лекота и непринуденост в този океан от светлина. Диригент – Вилиана Вълчева, диригент на хора – Стелияна Димитрова-Хернани, режисьор – АЛЕКСАНДЪР МУТАФЧИЙСКИ, сценография и костюми – Денис Иванов, пластика – Наталия Осипова
Билети за спектакъла – на каса Опера и онлайн.
Очаквайте нашата програма и за месец октомври, който ще е изпълнен с празнични чествания на юбилейния ни сезон.
Не пропускайте да се включите и в нашата томбола „ПРИКЛЮЧЕНИЕ“ – може да спечелите екскурзия за двама, предоставена от нашите приятели АЛЕКСАНДРА ТРАВЕЛ. Условията ще откриете на нашата facebook страница.
Следете нашите канали, за повече информация, видео материали и интересни факти за нашите артисти и спектакли.