Annalisa D'Agosto and Luca Gaeta

Annalisa D'Agosto and Luca Gaeta

Аннализа Д’Агосто и Лука Гаета ще представят италиански канцонети в зала „Еропа“.

Неаполитанската песен (Canzóne napoletána) е песен, чиито стихове са на неаполитанския диалект на италианския език. Традиционно тя се изпълнява солистично и предимно от мъже. Може да се разглежда едновременно като музикално-поетично народно изкуство на региона Кампания и като поджанр на леката, забавната музика. Всяка една неаполитанска песен оживява като ода на радостта. Стиховете и мелодиите възпяват слънцето, морето и красотата, копнежа за щастие и любовта. Дори когато са написани в минор и навяват онази сладка тъга, която нежно пробожда сърцето, те носят радостта от живота. И, разбира се, те са обяснение в любов към Неапол. Колкото и да е странно, неаполитанските песни не са в познатия смисъл на думата „народни“, а са плод на оригинална музика, написана на неаполитански диалект.

Неаполитанската песен преживява своята жанрова еманципация като самостоятелно явление със свои специфични жанрови особености в италианската народна музика доста къно, почти в нашето съвремие. Това се случва през 30-те години на XIX век, когато в Неапол започват да се провеждат годишни песенни конкурси за представяне на новонаписани песни. На първото такова състезание за победител е обявена песента Te voglio bene assaie, чието авторство се приписва на Гаетано Доницети.

През 1952 италианското радио и телевизия поемат организацията на неаполитанските песенни фестивали и това допринася не само за популярността на фестивала и на песните, които се раждат на неговата сцена, но и за навлизането на вече обособения жанр в масовото съзнание и широкия интерес на публиката.

Фестивалът на неаполитанската песен (Festival della Canzone Napoletanа) в Италия също е известен просто като Festival di Napoli – Фестивалът в Неапол с известни прекъсвания на своето провеждане просъществува до последното си издание през 2004.

Би могло да се каже, че т.нар.“класически“ период завършва около 70-те години, след което се обособява един широк репертоар от класически неаполитански песни, който включва няколкостотин заглавия, десетки от които активно и днес се изпълняват от много артисти не само от сферата на популярната музика, но и в средите на класическата музика и операта.

Неаполитанската песен придоби изключителна световна известност през последните десетилетия преди всичко поради факта, че избрани образци от този жанр трайно влязоха в концертния репертоар на най-известните оперни тенори. Истината е, че началото на тази традиция е поставено още през първите десетилетия на ХХ век от Енрико Карузо и Бениамино Джили, но през последните десетилетия на миналия век традицията е подкрепена от тримата световни тенори – Лучано Павароти, Хосе Карерас и Пласидо Доминго.

Настоящата програма има новаторски елемент. Сопраното от Италия Аннализа Д’Агосто със силна обич представя в нови аранжименти някои от по-непознатите неаполитански песни, а нейни кавалери в това красиво начинание избраха да бъдат българските тенори Михаил Михайлов и Петър Костов. Концертната програма има своята световна премиера на концертната сцена на Русенската опера.

Аннализа Д’Агосто
Оперната певица Аннализа Д’Агосто, сопран, завършва с отлични оценки музикалната консерватория в Салерно, където живее в момента.

Дебютира на Международния фестивал „Росини във Вилдбад“ под диригентството на Маестро Антонино Фолиани в ролята на Мадам Кортезе от операта на Росини „Пътуване за Реймс” и като Клеменца в операта „Тебалдо и Изолина“ от Франческо Морлаки (първо съвременно изпълнение, Тринкала, концертна версия).

През 2016 г. дебютира в ролята на Виолета от “Травиата“ на Верди и Розина в „Севилският бръснар“ на Росини, като част от събитието „Концерти на Вила Гуарилия“, дирижирано от Маестро Елио Орчиуоло и режисирано от Рикардо Канеса.

През същата година тя участва в телевизионното предаване „Sabato In“, излъчвано по Rai Uno, за рубриката, посветена на операта.

През 2017 г. Д’ Aгосто дебютира в ролята на Чио-Чио-Сан от “Мадам Бътерфлай“ на Дж. Пучини в общинския театър „Умберто Джордано“ във Фоджа и в ролята на Мими от “Бохеми”, преставена в Лука.

През 2017 г. изпълнява ролята на Амелия в „Бал с маски“ от Дж. Верди под диригентството на Маестро Траян Ичим и Маестро Лучано Алесандро Ди Мартино в оперните театри на Румъния, Австрия и Германия.

През същия период тя участва и в различни оперни галаконцерти с хор и оркестър, представяйки репертоар от Верди до Пучини в множество театри в Австрия и Германия.

През 2019 г. тя дебютира в ролята на Микаела от операта „Кармен“ на Ж. Бизе в Държавната опера на Брашов (Румъния) и с нея гастролира в различни театри в Германия и Австрия, режисирана от маестро Траян Ичим.

Между 2019 г. и 2020 г. тя концертира на сцените на 10 различни китайски театъра, включително известната концертна зала XIANG, представяйки италиански оперен репертоар и традиционна китайска музика.

През 2020 г. архивът „Di Jorio“ я избира за глас, който да запише световната премиера на албума „Le Periodiche“ с арии и музика на композитора Антинио ди Джорио, публикуван през 2021 г. и последван от два концерта в Театро Комунале ди Атри.

Между 2021 и 2022 г. тя участва като солист на концерти в Театър Голдони в Ливорно, Ренцо Пиано Аидиториум в Акуила, Театро Комунале ди Атри и Театър Гарибалди в Лучера.

Лука Гаета
Лука Гаета завършва музикалното си обучение със скпециалност цигулка в консерваторията „Г. Мартучи” – Салерно. Следва специализация по оркестрово дирижиране в Accademia Chigiana в Сиена при маестро Джанлуиджи Джелмети и в Accademia Pescarese при маестро Донато Ренцети и Дарио Лукантони. Получава магистърска степен по маркетинг и организация на събития от университета LUMSA (Рим).

Лука Гаета е завършил модерна литература – специалност Изкуство, музика и сценична реализация. Филологическата си диплома придобива с изследване върху Неаполитанската музикална школа и за Отавио Ринучини, озаглавена „Лексиконът на Ринучини, Евридика“. В настоящия момент е част от курса по композиция и дирижиране в консерваторията „San Pietro a Majella” в Неапол.

През 2005 провежда серия от концерти, организирани от Консерваторията в Салерно към Университета в Аугсбург, Германия. През 2006 печели стипендията за млади висшисти F.I.D.A.P.A., а на следната година участва в турне в Испания с оркестъра на университета в Салерно, където се изявява и като солист. Негова е сценичната музика за „La Lupa“ от Джовани Верга и за „L’alba di un dream“ – спектакъл, посветен на италианското Рисорджименто, който заслужи аплодисментите на президента Карло Чампи.

Автор на саундтрака към филма „Ombre di Luna” (Италия 2006) и на късометражния филм „I Giochi del Tempo”. Той написа и изпълни музикалните пиеси от компактдиска с поезия „Fendenti Fonici“ и музиката за филма, посветен на живота на Санто Януарио „Corpore et mente pulcherrimus“.

През годините Лука Гаета е участвал в различни изключително престижни събития: Концерти на Райската обител (Амалфи), Църквата Sant’Apollonia (Салерно), Концертен клуб на ВВС (Рим), Гребен клуб (Салерно), Базиликата на Santa Maria sopra Minerva (Фестивал Уто Уги, Рим), Фестивал Ravello с квинтета Ансамбъл „Оризонти”, Maggio dei monumenti (Неапол), Музей San Giovanni dei Fiorentini (Рим), Фестивал Irno (Барониси), Оперен фестивал Montecorvino, Casino Sociale (Салерно), Сенатска зала в бившия доминикански манастир на Минерва (Рим), Арена Флегреа (Неапол), Сарагоса Аудиториум (Испания), Фестивал „Отвъд нотите“ (Кастел Сан Джорджо), Фестивал „Среща между изкуствата“ (Маратея) .

More news

Search

Search