64. МФ „МАРТЕНСКИ МУЗИКАЛНИ ДНИ“ – ОТКРИВАНЕ

Одухотворен, вглъбен, сякаш взиращ се в безкрая на Вечността е концертът на Йоханес Брамс за оркестър, цигулка и виолончело. Това е последната симфонична творба, излязла изпод перото на великия композитор – творба, която ще заеме важно място в програмата на концерта, с който ще бъде открито 64-тото издание на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“.

 

Найден Тодоров е един от най-талантливите съвременни български музиканти, многостранно изявяващ се с ярки интерпретации в различни жанрове.

Възпитаник е на НУИ „Д. Петков“ в Пловдив. Изучава оркестрово дирижиране при проф. Урош Лайовиц, хорово дирижиране при проф. Гюнтер Тойринг и оперно дирижиране при проф. Конрад Лайтнер в Университета за музикално и сценично изкуство във Виена.

През 1996 заминава за Йерусалим по покана на фондация „Ленард Бърнстейн“ и специализира при диригента на Израелската филхармония Менди Родан.

Година по-късно в Пловдив, създава фестивала „Тракийско лято“. През 1998  получава първия си постоянен международен ангажимент в град Хайфа, Израел, където е избран сред 150 кандидати да поеме ролята на постоянен диригент на Северно-израелския симфоничен оркестър. В следващите години Найден Тодоров се изявява в някои от най-големите културни центрове в Европа, Азия, Африка и Америка. През 2000 година, когато е само на 26 години, е поканен за Музикален директор на Пловдивската опера и филхармония и така става най-младият диригент в България, достигнал до такава позиция.

В периода 2005-2017 Найден Тодоров е директор на Държавна опера-Русе. Със симфоничния оркестър на Русе записва и няколко компактдиска, последният от които с произведения на П. Владигеров и издава DVD от концерта в Букурещ с Русенска филхармония и Джон Лорд. С балета на Русенската опера гастролира  в Италия, Южна Корея и Дубай. Емблематична остава оперната постановка на „Катерина Измайлова“ от Дм. Шостакович. С Русенската опера осъществява множество спектакли в Австрия, Швейцария, Германия, Италия, Испания, Португалия, Франция, Белгия, Холандия, Люксембург, с различни български и чужди певци. За работата си с Русенската опера получава  награди, сред които няколко „Кристални лири”, „Златна книга”, „Емил Чакъров“, „Музикант на годината”, удостоен е и със званието „Почетен гражданин“ на Русе.

Междувременно през 2006 прави своя дебют с Берлинския симфоничен оркестър и дирижира и концертите от турнето на състава в най-големите градове в Япония.

През 2010 дебютира и във Виенската народна опера, дирижирайки спектаклите на балета „Лешникотрошачката“ с Виенския държавен балет.

Найден Тодоров е работил с всички български оркестри и оперни театри, както и с много чужди оркестри, между които Виенския симфоничен оркестър, Филхармонията на Богота – Колумбия, Оркестъра на Румънското радио и телевизия, Филхармонията на Токио и мн. др.

От 2018 насам, като част от образователната политика на Софийската филхармония, Найден Тодоров става водещ на предаването за класическа музика „На концерт с БНТ 2“.

Страстен почитател на фентъзи жанра и запален геймър, през 2021 публикува книгата „Полъх от ангели. Разкази“.

Паметни за Софийската филхармония и Найден Тодоров са концертите в „Златната зала“ на Музикферайн във Виена, в зала „Лисински“ в Загреб и в Голямата зала на Берлинската филхармония. Само след три дни, на 17 март, Софийската филхармония отново под диригентството на Найден Тодоров ще излезе на сцената на „Златната зала“ на Музикферайн във Виена.

 

Александър Ситковецки

Цигулка/Диригент

Роден в Москва, Александър Ситковецки произхожда от семейство с утвърдена музикална традиция. На осемгодишна възраст дебютира като солист с оркестър, а същата година заминава, за да учи в училище „Йехуди Менухин“, където сега е асоцииран артист. Продължава образованието си в Кралската музикална академия в Лондон и по-късно в Aкадемията Кронберг в Германия. Като солист, диригент и камерен музикант, Александър е носител на множество награди, включително първа награда на Конкурса за дуети „Трио ди Триест“ през 2011, където участва заедно с пианистката У Чиен, с която често свирят заедно.

Сезон 2024/25 започва с концерт с Будапещенския фестивален оркестър под диригентството на Иван Фишер, насърчавайки световния мир с участието на музиканти от Русия, Украйна, Израел и Палестина. След това следват три концерта с Камерата Залцбург с изцяло Моцартова програма, както и изпълнения на Концерта за цигулка на Бритън с Филхармоничния оркестър на Десау. През октомври 2024 той се завръща като диригент на Норвежкия камерен оркестър, включително и с изпълнение на Първия цигулков концерт на Брух. Малко по-късно следва първото от няколко представления с реномирания оркестър НМФ „Леполдинум“ във Вроцлав, където започва втория си сезон като художествен директор. Александър е програмирал разнообразен репертоар за Леполдинум – от класически произведения до световни премиери, както в Полша, така и за международни турнета.

През януари 2025 Александър ще дирижира концерт в чест на Йехуди Менухин с Хонгконгската симфониета, заедно с Джеймс Къдфорд, с произведения на Бах, Елгар, Барток и Панофник.

След тригодишно пребиваване в Линкълн център в Ню Йорк в рамките на престижната програма „Бауърс“ на Камерната музикална асоциация на Линкълн център (CMS), през 2016 Александър получава наградата „Изгряващ артист на Линкълн център“. В момента е част от артистичния състав на CMS като свири там през декември 2024 и отново през април 2025 година.

Други акценти от неговите изяви през сезона включват турне през февруари с Пражкия симфоничен оркестър с изпълнение на Концерта за цигулка в Ре мажор на Чайковски, концерти в Унгария с Камерния оркестър „Анима музика“ заедно с Максим Рисанов с изпълнение на „Синфония концертанте за цигулка и виола“ на Моцарт и дебют на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе, България.

През предходния сезон Александър е участвал в редица концерти с „Леполдинум“ и CMS, както и с оркестрите на Бърно, Орхус и Английския симфоничен оркестър като солист. Като диригент е ръководил концерти с Камерата Залцбург, Норвежкия камерен оркестър, Арктическия камерен оркестър, Камерата Нови Сад и Румънската симфониета. В миналото е изнасял концерти с оркестри като Симфоничния оркестър на Йомиури Нипон, Кралския филхармоничен оркестър, Мюнхенския камерен оркестър, Детмолдския камерен оркестър, Оркестърът на Концертхаус в Берлин, Шотландския симфоничен оркестър на BBC, Лондонските Моцартови изпълнители и много други.

Александър е основател на награждаваното трио „Ситковецки“, с което е концертирал по целия свят. Триото печели наградата за камерна музика на BBC Music Magazine през 2022. През септември 2024 те ще направят премиера на трио от Лена Сиерова, озаглавено „Буча“, което са поръчали. Освен това той е постоянен член на струнния квартет на Юлия Фишер. Като камерен музикант, Александър е участвал във фестивали като Вербие, Сториони, Ставангер, Music for Galway и Шубертиада.

Неговите записи получават висока критическа оценка, като се отличават записът на Концерта за цигулка на Филип Сойърс с Английския симфоничен оркестър (издаден от Chandos през 2018 ) и записът на Концерта за цигулка на Анджей Панофник с Оркестъра на Концертхаус в Берлин (издаден от CPO), създаден по случай 100-годишнината от рождението на композитора, който печели награда за специално постижение от ICMA.

Александър Ситковецки свири на цигулка “Parera” на Антонио Страдивари от 1679, любезно предоставена от Международното общество за цигулки на Beare’s от щедър дарител.

 

Андрей Йоница, виолончело

За Андрей Йоница животът, музиката и изкуството никога не са посредствени, а напротив – прокарват свой собствен път на изразяване. „Таймс“ (Лондон) го описва като „един от най-вълнуващите виолончелисти на десетилетието“, а „Gramophone“ го определя като „виолончелист с изключително майсторство, музикално въображение и отдаденост на съвременната музика“.

Андрей Йоница е работил с множество европейски оркестри, сред които Мюнхенската филхармония, Дрезденската филхармония, Оркестъра „Тонхале“- Цюрих, Полския национален радиооркестър, Лондонската филхармония, Държавната филхармония на Нюрнберг, Чешката филхармония и много други.

Музикалното му майсторство го отвежда на турнета в САЩ, където свири със симфоничните оркестри на Чикаго, Детройт, Милуоки, Сан Диего и Гранд Рапидс.

Работил е с изтъкнати диригенти като Лорънс Фостър, Херберт Бломщед, Пааво Ярви, Кристиан Мачелару, Йоана Малвиц, Силвен Камбрелинг, Кент Нагано, Михаел Зандерлинг, Саша Гьотцел и Джонатан Блоксам.

Изключителният талант на Андрей Йоница го превръща в търсен изпълнител на камерна музика. В концертите си той си сътрудничи с Марта Аргерич, Кристиан Тецлаф, Сергей Бабаян и Стивън Изърлис, наред с много други. Често е канен в световноизвестни концертни зали и фестивали в света на класическата музика. „Музиката магически се разгръща и достига до публиката като се обръща директно към душата“, споделя Йоница.

Акцентите в оркестровите му изяви за сезон 2024/25 включват концерти с Оркестъра на испанската национална радио и телевизия (RTVE), Държавния оркестър на Саарланд и Симфоничния оркестър на Сейнт Луис под диригентството на Рут Райнхард, Филхармоничния оркестър на Моравия с многодневно турне, Филхармонията на BBC с диригент Бен Гернон, Държавния оркестър на Анталия с диригент Маржена Диакун, Симфоничния оркестър на Арканзас с диригент Джефри Робсън и други.

Андрей бе гост на BBC в Лондон през септември 2024. В Германия участва в ансамбъл (формация септет на Бетовен) с Франциска Хьолшер, Себастиан Манц, Феликс Клийзер и други изтъкнати музиканти в Грюнвалд, Нюрнберг, Бамберг, Зала „Шуман“ в Дюселдорф и „Брукнерхаус“ в Линц. Нова съвместна рецитална програма с пианистката Наталия Милщайн ще го отведе за втори път в Бамберг. Допълнителни покани за участие в Музикалния фестивал Шлезвиг-Холщайн, Камерния музикален фестивал в Юта и фестивала Intonations също са част от текущия му сезон.

В своя високо оценен първи солов албум „Oblique Strategies“ Йоница представя световна премиера на произведение от Брет Дийн заедно с пиеси от Бах и Кодай. Интерпретациите му разкриват огромно разнообразие от тембри, регистри и техники, които показват възможностите на виолончелото. Тези „обратни стратегии“ са необходими, за да могат музиката и изкуството да блеснат.

Самият Андрей отбелязва: „Инструментът в крайна сметка ще намери музиканта, за когото е предназначен“. Той свири на виолончело, изработено от Филипо Фасер от Бреша, Италия.

Повече за 64. МФ „МАРТЕНСКИ МУЗИКАЛНИ ДНИ“ – ОТКРИВАНЕ – ТУК

Билети на каса „ОПЕРА“ и ТУК

Още​ новини

Търсене

Търсене