Даниела Караиванова е родена Пазарджик в семейството на изявени оперетни и драматични актьори. Завършила е средното си образование в Музикалната паралелка на СОУ „Георги Брегов“ в Пазарджик със специалност Класическо пеене. Още същата година младата певица е приета в НМА „Проф.Панчо Владигеров“. Даровитото сопрано се дипломира в класа на доц. Мария Белчева.
Даниела Караиванова е участвала в майсторския клас, организиран от Paul Weigold – диригент във Виенската Щатсопера. През сезон 2006-2007 младата оперна артистка е стипендиантка на CEE Musiktheater под патронажа на Щатсопера-Виена.
От 2006 Даниела Караиванова е солист на Държавна опера-Русе.
Певицата участва с успех в продукциите на русенския оперен театър, в множество камерни концерти, в камерни постановки на Камерната сцена на Русенската опера, активен участник е и в образователните инициативи на оперния театър. Със своите забележителни певчески и актьорски качества тя скоро се превръща в любимка на публиката. Неоспоримите ѝ професионални достойнства я отвеждат на сцената на летния фестивал Classic Open Air в Солотурн, Швейцария. През 2008 и 2009 там тя работи в партньорство с оперните артисти, спечелили световно признание Бойко Цветанов, Марио Маланини, Антонио Сирагуза, Ева Мей, Мишел Крайдер и други.
Оперният репертоар на Даниела Караиванова е обширен и включва ролите на Розина („Севилският бръснар”, Паизиело), Деспина („Така правят всички жени”), Сузана („Сватбата на Фигаро”), Памина („Вълшебната флейта”), Церлина („Дон Жуан”), Норина („Дон Паскуале”), Адина („Любовен еликсир“), Лучия (Лучия ди Ламермур), Жулиета („Капулети и Монтеки”, Белини), Лейла („Ловци на Бисери”), Виолета Валери (“Травиата”), Джилда („Риголето”), Мюзета („Бохеми“), Зорница („Луд гидия“) и други.
Даниела Караиванова притежава очароващ артистичен талант, поради което е предпочитана изпълнителка на централни роли и в много оперетни заглавия сред които са „Царицата на Чардаша”, където се превъплъщава в ролята на Щаси, „Прилепът” (Адела), „Принцесата на цирка” от Калман (Федора), „Българи от старо време“ (Лила) и някои други.