История

Хор

Хорът на Държавна опера-Русе е значима част от историята на българското хорово изкуство. Със своите запомнящи се изпълнения на произведения от различни жанрове, хорът участва в международни фестивали и гастроли, като се гордее с богат и разнообразен репертоар.

Начало и формиране на Хора на Държавна опера-Русе

Хорът на Държавна опера-Русе води началото си от 1949 – годината, в която се основава русенският оперен театър. В предходните оперни и оперетни представления, хоровите партии са се изпълнявали от различни хорови формации от град Русе, известен с големите си традиции в хоровото изкуство. Не случайно в средата на ХХ век в Русе е имало функциониращи 28 хорове, а и до наши дни едни от най-известните български хорови формации са русенските смесени хорове „Дунавски звуци“ и „Професор Васил Арнаудов“.

През дългогодишното си съществуване Хорът на Русенската опера е натрупал изключително голям професионален опит, изграждайки и поддържайки много разнообразен репертоар в различни жанрове.
През 1995 хорът и балетът на Държавна опера – Русе правят запис за френската телевизия Antenne 2 в Париж на триумфалната сцена от операта „Аида“ на Верди. След това хористите имат участие в Мадрид и испанската телевизия TVE със запис на „Va pensiero“ – прочутия хор от операта „Набуко“.

Международни участия на хора на Русенската опера

В периода 2002 – 2003 година се осъществява участието на хора на Русенска опера в суперпродукцията на Белгийската компания „Opera Hall“ в оперите „Набуко“ в Испания и „Травиата“ в Белгия пред около 10 000 хиляди души.
През 2005 Хорът на Държавна опера-Русе е поканен от Вагнеровото дружество в град Минден, Германия за участие в изпълнението на операта „Танхойзер“ от Рихард Вагнер. След участие на фестивала в Солутурн-Швейцария през 2012 година местната преса пише: „…с изпълнението си на „Реквием“ на Верди хорът на Русенската опера е звездата на тазгодишния фестивал“.

 

Оперен репертоар на Хора на Държавна опера-Русе

Съставът може да се гордее с оперен репертоар с повече от 40 заглавия, измежду които: Росини (Италианката в Алжир, Вилхелм Тел, Севилският бръснар, Крадливата сврака); Доницети (Любовен елексир, Viva la Mamma); Моцарт (Сватбата на Фигаро, Дон Жуан, Така правят всички жени); Бетовен (Фиделио); Верди (Набуко, Аида, Дон Карлос, Макбет, Риголето, Трубадур, Травиата, Бал с маски, Отело); Пучини (Бохеми, Турандот, Тоска, Мадам Бътерфлай, Лястовичката); Маскани (Селска чест); Гуно (Фауст); Бизе (Кармен, Ловци на бисери); Вагнер (Танхойзер, Летящият холандец), Глинка (Иван Сусанин); Мусоргски (Борис Годунов), Чайковски (Евгени Онегин); Сметана (Продадена невеста); Гершуин (Тъжен понеделник); Шостакович (Катерина Измайлова, Нос), Сен-Санс (Самсон и Далила), Парашкев Хаджиев (Мария Десислава, Лето 893, Луд гидия), опери Александър Райчев, Симеон Пиронков, Маестро Георги Атанасов.

Кантатно-ораториален репертоар на Хора на Държавна опера-Русе

В кантатно-ораториалния жанр хорът на Русенска опера е постигнал не по-малки успехи. Някои от емблематичните заглавия в репертоара на състава са: „Александър Невски” от Прокофиев, „Стабат Матер” от Росини, Реквиемите на Верди, Моцарт, Дворжак и Форе, Девета симфония от Бетовен, „Кармина Бурана” от Карл Орф, „Меса за мир“ от Карл Дженкинс.

Диригенти на Хора на Държавна опера-Русе и успехи в Европа

Високото си професионално ниво хорът дължи и на дългогодишната работа на хоровите диригенти Атанас Димитров, Томина Сидова, Христо Стоев и Стелияна Димитрова-Хернани. Под вещото ръководство на тези професионалисти Оперният хор спечелва аплодисментите и изправя на крака публиката в почти цяла Европа – Австрия, Италия, Франция, Испания, Португалия, Холандия, Белгия, Люксембург, Германия, Швейцария, Гърция, Румъния и Русия.

Критики от чуждестранния печат
Хорът в „Набуко” превъзхождаше солистите - хорът стоеше на особено високо ниво и без преувеличение можем да кажем, че той беше звездата на вечерта
Миделбург, Холандия

Търсене

Търсене