История

Оркестър

Оркестърът на Държавна опера-Русе е символ на музикалната традиция в града. От създаването си през 1948 година, той е с ключова роля за развитието на симфоничното изкуство в България и носител на награди за престижни изпълнения на класически и съвременни произведения.

История и наследство на Оркестъра на Държавна опера Русе

Оркестърът на Държавна опера-Русе е наследник на традициите на концертното дело в град Русе след Освобождението. Сведения за първи изяви с името „Русенска градска филхармония“ са от 1914 година. В първите 30 години от своето съществуване, оркестърът претърпява множество метаморфози, според възможностите си за финансиране и участията в различни структури като Дружество „Лира“ и „Оперна дружба“. През 1947 година оркестърът е одържавен и на 4 януари 1948 изнася своя първи концерт като Държавна филхармония – Русе под диригентството на Константин Илиев.

В своя творчески път Русенска филхармония е натрупала богат репертоар – класически и съвременен. Традиция са премиерите с национално значение. Редица творби на Шостакович, Прокофиев, Г. Канчели, Хиндемит, Р. Щраус, П. Хаджиев, К. Илиев, Кр. Кюркчийски, Дженкинс, Шарпентие се изпълняват за първи път у нас. 

Известни солисти и международни сътрудничества

През изминалите 75 години оркестърът е работил с най-добрите български диригенти, както и с редица именити чуждестранни диригенти. Сред тях виждаме имената на Курт Мазур, Карло Цеки, Дмитрий Китаенко, Курт Зандерлинг, Евгений Светланов, Валери Гергиев и други. Солисти на концертните програми на Русенската филхармония са били Дмитрий Шостакович, Святослав Рихтер, Рудолф Керер, И. Ойстрах, Леонид Коган, Р. Ричи, Владимир Спиваков, Франко Петраки, Юрий Башмет, Робърт Коен и др.
Едно от най-паметните събития в историята на оркестъра е съвместната му работа с Дмитрий Шостакович и авторската премиера на неговия Втори клавирен концерт през 1958 година.

Инициативи и организиране на музикални фестивали

В творческо единомислие с Филхармоничния хор „Дунавски звуци“ оркестърът е инициатор и домакин на международния фестивал „Мартенски музикални дни”, както и на фестивала „Зимни музикални вечери”. Участник е в престижни национални и международни фестивали: „Софийски музикални седмици”, „Нова българска музика”, „Варненско лято”, „Музикални седмици Сиена” – Италия, където оркестърът работи от 1984 до 1991 година. Там оркестърът се среща с именити музиканти като Франко Ферара, Карло-Мария Джулини, Катя Ричарели, Борис Белкин, Юрий Башмет и много други. От края на 90-те години до днес, Русенска филхармония е ежегоден гост на един от най-големите фестивали за симфонична и хорова музика във Франция „Кореади“.

Международни турнета и звукозаписна дейност

Оркестърът на Държавна опера-Русе има редица международни турнета, преминаващи на високо художествено ниво в Германия, Полша, Австрия, Швейцария, Италия и Франция, Белгия, Испания, Португалия и др. Притежава записи в Златния фонд на БНР, БНТ и Берлинското радио, както и записи на грамофонни плочи и компактдискове за различни компании от Европа и САЩ.

Еволюция след обединението през 1999 година

След вливането си в Държавна опера-Русе през 1999 година, съставът изпълнява новите си задачи на оперно-симфоничен оркестър с присъщото си високо художествено равнище. Поддържа вече и богат оперен репертоар, който включва над 50 заглавия на оперни творби. Оркестърът на Държавна опера-Русе се представя редовно пред публиката и като симфоничен оркестър – Русенска филхармония. Той непрестанно поддържа и развива и своя симфоничен и кантатно-ораториален репертоар.

Търсене

Търсене